Google Stadia şimdi üretici yazılımı güncellemesinden sonra herhangi bir Chromecast Ultra’da çalışıyor

Google’ın oyun akış hizmetinin uzun vadeli uygulanabilirliğinden şüphe eden pek çok kişi var ancak en azından şimdilik Stadia’nın oyun kasabasının (Xbox Series X’in hemen yanında) konuştuğunu reddetmek zor. Çekiciliğinin bir kısmı, hemen hemen her cihazda yoğun grafikli AAA oyunları oynayabilme sözünü veriyor, ancak asıl ve kutsanmış Stadia “konsolu” Chromecast Ultra ile bu noktayı gerçekten kanıtlıyor. Bir dereceye kadar, Kurucuların Sürümü ile daha fazla Chromecast Ultras satmak daha kurnaz bir stratejiydi, ancak Google, sıradan bir Chromecast Ultra’nın Stadia hazır olması için kapılarını açtı.

Daha önce Google tarafından teorik olarak tanımlandığı ve onaylandığı gibi, Stadia Founders Edition Chromecast Ultra ile Google’ın yıllar önce piyasaya sürdüğü dairesel HDMI akış dongle’ları arasında donanımsal bir fark yoktur. Her ikisi de, bazı Stadia oyunları bunu sunmasa bile HDK’yı ve 4R çıkışı destekler. Görünüşe göre, uzun süredir yoğun kullanımda bazı Stadia oyuncularının yüksek sesle şikayet ettiği bir şeyle ısınma eğilimindedirler.

Öyleyse, fark, özel oyun işlevselliği ve performans ayarlaması sağlayan Stadia Chromecast Ultra’da çalışan yazılımda yatıyor. Google’ın Chromecast Ultra için henüz hazır olmadığını söylediği yazılımın bir versiyonuydu. Belki de Kurucular ve Premiere Basımlarının kısa bir süre için münhasırlığa sahip olmasının bir yoluydu.

Artık münhasırlık sona erdi ve Google, herhangi bir Chromecast Ultra’yı Google Stadia’yı çalıştıracak bir güncelleme yayınlamaya başladı. Tabii ki, bu yalnızca zaten bir Stadia hesabınız varsa, belki de bir Kurucudan Buddy Pass Pass aracılığıyla. Tabii ki bir denetleyiciye de ihtiyacınız olacak ve resmi Stadia Denetleyici 69 $ karşılığında kendi başına kullanılabilir.

Uyumluluk listesine düzenli Chromecast Ultras eklenmesi, sırayla Google’ın sunucularını ve bağlantılarını test etmek için Stadia kullanımını artırmaya yardımcı olabilir. Google’ın vaatlerine rağmen performanstaki gecikmeyle ilgili birkaç şikayet oldu. Ve bu Stadia’nın sadece az sayıda aboneye açık olmasına rağmen.