En Yaygın Zoom Sorunları Nedir Nasıl Düzeltilir?

Zoom, en popüler video konferans araçlarından biridir ve kullanımı oldukça kolaydır. Ancak, kullanıcıları sık sık hayal kırıklığına uğratan sorunlar ve güvenlik açıkları payına da sahiptir. Neyse ki, çoğuda kısa sürede çözümlenebilir.

Şu anda kullanıcılar için sorunlara neden olan en yaygın Zoom sorunlarını tamamladık ve bunların nasıl çözüleceğine dair ayrıntılı talimatlar sağladık. Düzeltmelerin hiçbiri herhangi bir teknik bilgi gerektirmez, bu yüzden işi yapmak için bir bilgisayar sihirbazı olmak zorunda değilsiniz.

 1- Kamera veya ses çalışmaması

Bir toplantıya katıldınız ve kimseyi duyamadınız mı? Öyleyse, muhtemelen bir toplantıya giriş yapmadan önce açılan pencereyi kapattınız. Bir dahaki sefere kapatmak yerine, mavi renkli “Bilgisayar sesiyle katıl” düğmesine bastığınızdan emin olun. Ancak tekrar unutmanız durumunda, bir toplantı sırasında ekranın sol alt köşesindeki “Sese katıl” seçeneğini belirleyebilir ve ardından görünen “Bilgisayar Sesi ile Katıl” düğmesine tıklayabilirsiniz.

Bir toplantıya katılmadan önce mavi düğmeyi tıkladıysanız ancak konuştuğunuzu kimse sizi duymuyorsa mikrofonunuzun sesi kapatılmış olabilir. Bu durumda, sol alt köşedeki mikrofon simgesini tıklamanız gerekmektedir. Sesi açmak veya simgeye basmak için simgeyi tıklamanız yeterlidir – her iki seçenek de işi halleder.

Aynı şey kamera için de geçerlidir. Bir toplantıya katılır katılmaz varsayılan olarak kapalı olabilir, bu nedenle onu açmak için görev çubuğundaki kamera simgesini tıklamanız yeterlidir. Düğmeye tıkladığınızda videonun başlatılamayacağını belirten bir hata mesajı açılırsa, sorun PC’nizin ayarlarındadır. Windows 10’da bu Yakınlaştırma sorununu gidermek için Kamera ayarlarına gidin ve “Uygulamaların kameranıza erişmesine izin ver” bölümünün açık olduğundan emin olun.

Birden fazla kameranız (dizüstü bilgisayarınız ve ayrı bir web kamerası gibi), mikrofonlar veya hoparlör sistemleriniz (hoparlörler ve kulaklıklar gibi) varsa, ayarlardan doğru olanı seçtiğinizden emin olun. Doğru cihazı seçmek için Zoom’daki Ayarlar’a ve ardından Video veya Ses’e gidin.

2- Arka plan gürültüsü

Arka plan gürültüsü, en kötülerinden biridir ve mikrofonları susturulmamış tüm katılımcılardan gelebilir. Birisi evin etrafında koşan ve çığlık atan çocuklar veya çimini biçen bir komşusu olabilir. Gürültü, bir toplantı sırasında konuşan kişinin duyulmasını zorlaştırır ve genellikle hoş değildir.

Herkes bir toplantıya katılırken mikrofonunu kapatırsa bu sorun olmazdı. Yalnızca belirli bir zamanda konuşan kişi mikrofonu açmalıdır. Ne yazık ki, bu nadiren olur.

Bu sorunu çözmek için toplantı sahibi girişte tüm katılımcıları sessize alabilir. Bu, herkesin bir toplantıya katılır katılmaz mikrofonunun varsayılan olarak kapalı olacağı anlamına gelir ve bu da olası arka plan gürültüsünü önler. Bu, görev çubuğundaki “Katılımcılar” düğmesini tıklatarak, “Daha Fazla” seçeneğini belirleyip ardından “Katılımda Katılımcıların Sesini Kapat” tıklatarak yapılabilir.

3- Etkinleştirme, e-postası teslim edilmemesi

E-postayı almadıysanız Zoom hesabınızı etkinleştirmeniz gerekir, korkmayın. Gelecektir, biraz zaman alabilir. Çoğu etkinleştirme e-postası saniyeler içinde gönderilirken, bazılarının gelen kutunuza ulaşması 30 dakika kadar sürebilir. Sonunda sıkı oturmaktan başka yapacak bir şey yok. Ayrıca, Zoom etkinleştirme e-postasının e-posta istemcinizin spam klasörüne yerleştirilip yerleştirilmediğini kontrol ettiğinizden emin olun.

4- 40 dakikalık sınır ve daha fazlası

Zoom’un ücretsiz planı çok cömerttir, ancak sorunlara yol açmamak için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç sınırlama vardır. En büyüğü grup toplantılarının en fazla 40 dakika sürmesi. Bundan sonra, sistem tüm katılımcıları kapatır ve toplantıyı sonlandırır. Bazı kullanıcılar bunun farkında değil ve toplantıları 40 dakika sonra aniden sona erdikten sonra karışıyor.

Başka bir sınırlama, buluta kayıt yapamayacağınızdır, yani ekibinizle bir kayıt paylaşmak biraz daha zaman alır. Ücretsiz kullanıcılar bir toplantıyı cihazlarına kaydedebilir, daha sonra kaydı Google Drive’a veya benzer bir hizmete yükleyebilir ve ardından başkalarıyla paylaşabilirler. Bu sizin için önemli olabilir veya olmayabilir, ancak kesinlikle akılda tutulması gereken bir şeydir.

Ayrıca, Zoom’un ücretsiz planının toplantı başına maksimum 100 katılımcıyı desteklediğini ve kaç toplantı olduğunu, toplantılarda geçirilen toplam dakika sayısını ve diğer verileri görmenizi sağlayan bir raporlama panosu içermediğini unutmayın. Ayrıca, belirli özellikleri etkinleştirmenize / devre dışı bırakmanıza olanak tanıyan bir yönetici paneline erişemezsiniz. Bunların akılda tutulması gereken önemli sınırlamalar vardır, ancak birkaç tane daha vardır.

Bu sınırlamalar nedeniyle sorun yaşayacağınızı düşünüyorsanız, Zoom’un ücretli planlarından birine kaydolmanızı öneririz. Aylık sadece 15 $ ‘dan başlayan fiyatlarla fiyatlandırma yapılabilir.