Fifa 21 nasıl olmuş? Fifa 21 incelemesi

Dünya’da milyonlarca oyuncuya ulaşan futbol oyunu Fifa’nın, beklenen yeni oyunu Fifa 21 sonunda geldi. Üstelik bu sene ki en büyük rakibi olan Pes 21, geçtiğimiz seneki Pes 20’nin üzerine sezon güncellemesi olarak geliyor. Yani bu sene Pes tarafına şans vermek isteyen oyuncuların Pes 21’i oynaması için Pes 20’ye sahip olmaları gerekiyor. Bu da bize kalırsa Fifa’nın elini bu sene daha fazla güçlendirdi.

Fifa tarafına baktığımızda karşımızda yine iyi bir oyun var. Oynanış ve oyun modlarındaki yenilikler ile ön plana çıkan Fifa 21’deki yapay zekanın artık daha da iyi olduğunu söylemeliyiz. Fifa 21’de kararları alırken daha iyi düşünmeniz, sizin için daha faydalı olabilir. Bir örnek vermemiz gerekir ise Fifa 21’de ara paslarla defansın hemen arkasına oyuncu kaçırmak, Fifa 20’deki gibi kolay değil.

Heyecanla beklenen FIFA 21 şimdi yüzde 23 indirim fırsatıyla ön siparişte - CHIP Online

Oyun modları tarafında Fifa 20 gibi bir çok oyun modu ile karşımıza çıkan Fifa 21 geçtiğimiz sene getirdiği Volta modunu bu senede oyuncularla buluşturuyor. Ayrıca oyuncular tarafından uzun süredir istenen özellik, FUT modunda karşımıza çıkıyor.

Artık FUT modunda arkadaşınızla co-op şekilde maçlar yapıp beraber ilerleyebilecek ve hatta beraber ödüller kazanabileceksiniz. Ayrıca Çevik top sürme olarak çevirebileceğimiz Agile Dribbling adı verilen yeni top sürme sistemi ile daha hızlı tepki veren yakın kontrol, hızlı ayak hareketi, sahte top yuvarlama gibi yeni becerilere kavuşabilirsiniz. 1’e 1 pozisyonlarda defans oyuncularını ekarte etmek için bu beceri hareketlerini kullanabilirsiniz.

Positioning Personality yani Pozisyon Alma Özelliği ile ise, oyuncunun doğru zamanda doğru yerde olmasını sağlıyor. Bunu da artan konumsal farkındalık sayesinde futbolcuların oyun içindeki zekasını geliştirdiği için yapabiliyor. Yeniden tasarlandığı belirtilen çarpışma sistem ile sahanın her yerinde daha akıcı oyuncu etkileşimleri sağlanabiliyor.

FIFA 21'in yeni özelliklerini gösteren oynanış videosu yayınlandı

Kariyer modu ise bu sene daha da gelişmiş bir halde. Antreman teknikleri gibi farklı konularda geliştirmeler yapılmış. Geçen seneki maçı simüle etme olayı da bu yıl da devam ediyor. Fakat bu sefer Fifa 21 ile bu özellik daha da geliştirilmiş. Simüle ettiğiniz maça istediğiniz herhangi bir an da girebiliyor ve kendiniz oynamaya başlayabiliyorsunuz. Özellikle bu özellik kariyercileri sevindirebilir.

Ultimate Team Modu tarafında baktığımızda menü Fifa 20’ye göre oldukça farklı. Ancak alışılmayacak kadar da değil. Kişisel olarak buranın biraz daha basitleştirilmesi ve daha açık renkler kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Tabi bu kişisel olarak değişebilir. Pes ile kıyaslayacak olursak şut tarafının hala geliştirilmesi gerektiğini düşünsem de genel olarak baktığımız zaman gerek oynanış, gerek oyun modları ile karşımızda dolu dolu bir oyun bulunuyor.

FIFA 21 ön sipariş Playstore üzerinde açıldı! Türk Telekom'un dijital oyun platformu Playstore nedir? FIFA 21 sistem gereksinimleri PC - Haberler

Pes 21’in bu seneyi bir nevi pas olarak geçtiğini düşündüğümüzde Pes 22 için çok daha sağlam hazırlandıklarını düşünmek pekte zor değil. Fifa’nın elinde şuanda oldukça güçlü bir oyun var. Bu yüzden Fifa ufak tefek hatalarını, eksiklerini gerek güncellemelerle gerek ise yeni oyunda kapatarak, şut gibi bir kaç bölümde biraz daha geliştirme ve iyileştirmeler yaparak önümüzdeki seneye daha da güçlü girebilecek mi? Yoksa Pes bu sefer Pes 22 ile geri dönüş mü yapacak? Şimdiden merak konusu.

Ancak şuanda baktığımız zaman 30’dan fazla lig, 90’dan fazla stadyum, 700’den fazla takım, 17.000’den fazla oyuncu, UEFA Champions League, UEFA Europa League, CONMEBOL Libertadores, CONMEBOL Sudamericana, Premier League, Bundesliga ve LaLiga Santander gibi müsabakalarına sahip olması ile Fifa sistemi oturtmuş gözüküyor.