Adata Swordfish inceleme

Bugün sizlerle beraber Kılıç balığı isimli bir ssd’yi inceliyoruz 🙂 Elimizdeki model Adata’nın Swordfish isimli 1TB kapasiteli modeli. Ürün 1800mb/s okuma ve 1200mb/s yazma özelliklerine sahip. Ülkemizde 250GB ve 500GB olarak 2 farklı modeli satılıyor. 500GB’lık model şu an da elimizdeki 1TB’lık modelde olduğu gibi 1800mb/s okuma ve 1200mb/s yazma değerleri sahipken, 250GB model 1800mb/s okuma ve 900mb/s yazma özelliğine sahip.

Tabi ki yine de sata ssd’lere kıyasla bu hızların bir hayli yüksek olduğunu söylememizde fayda var. 5 yıl garantiye sahip olan 2280 tipindeki m2 ssd, 1.8 milyon MTBF saatine sahip. 3D NAND Flash teknolojisi ile gelen Adata Swordfish aynı zamanda AES 256 bit şifreleme desteğiyle beraber geliyor. Bildiğiniz gibi AES, elektronik verinin şifrelenmesi için sunulan bir standart. Bu şifrenin çözülebilmesi için 2²⁰⁰ işlem gerektiğini düşünürsek SSD’nin bu özelliğe sahip olması gayet güzel.

Tasarıma gelecek olursak Alüminyum alaşım kullanılan ssd, gümüş kaplamalı kazınmış balık pulu desenine sahip. İsminden de anlayabileceğimiz gibi kılıç balığına benziyor 🙂 Yazılım kısmında ise SSD Toolbox ve Acronis True Image disk migration utility programları bulunuyor. SSD Toolbox, ADATA’nın kullanıcıların disk ile ilgili bilgileri incelemeleri, ayarları kolayca değiştirmeleri için kullanılan bu yazılımın her ne kadar tasarım olarak geliştirilmesi gerektiğini düşünsekde yine de işinizi görüyor. Sürücü sağlığından sıcaklık uyarıcısına, optimizasyondan testlere birçok özelliği mevcut.

Acronis True Image ise, bir disk taşıma aracı. Eski kullandığınız sabit diskinizdeki verileri Adata’dan aldığınız ürünün içerisine kopyalamayı sağlıyor. Ürünü, Crystal Disk Mark 7.0.0’da 512MB, 2GB ve 8GB olmak üzere 3 farklı veri üzerinde test ettik. Sonuçlar gayet iyi. Denildiği gibi 1800mb/s ve 1200mb/s hızlarına aşağı yukarı ulaşıyor. Hatta geçtiği oluyor. Yani genel olarak baktığımızda günümüz kurunu da hesaba katarak, 500TL bütçe ile bir SSD alınmak istenirse Adata Swordfish’in 500GB’lık modeli fiyat performans anlamında değerlendirilebilir.

250GB depolamaya yönelmek pek de mantıklı değil. Depolama ve hız anlamında bir kayıp olurken, kayıplara göre fiyat anlamında pek bir getirisi olmuyor. Ayrıca 250GB modelinin araştırdığımız da birçok farklı rakibinin olduğunu da gördük. Bu yüzden fiyat performans anlamında 500GB’lık model bizce daha mantıklı. Eğer sizde 500TL civarına bir m2 almak istiyorsanız değerlendirmenizde fayda var.