Layers of Fear 2 İnceleme

Bugün sizlere Bloober Team SA tarafından geliştirilen Gun Media ve NA Publishing tarafından yayınlan Layers of Fear 2’yi inceleyeceğiz. Oyun biz oyuncuların karşısına Playstation tarafında 28 Mayıs 2019 tarihinde gelirken bilgisayar tarafına ise 29 Mayıs 2019 tarihinde geldi. Oyunda ki ana karakterimiz bir aktör. Karakterimiz, esrarengiz bir yönetmenin baş rol için yaptığı çağrıya cevap verir ve gizemli bir gemideki yolculuğu başlar. Layers of Fear 2 adında anlaşılacağı gibi bir korku oyunu. Ama oyunda korkudan ziyade gerilim daha ön planda tutulmuş. Koridorlarda yürürken ansızın bir vazonun düştükten sonraki kırılma sesi sizleri yer yer gerebiliyor. Etrafta dolanırken çevreden gelen mırıldanmalar, anlık gölgeler sizleri gerçekten geriyor ve oyunun havasına sokuyor.

Oyunun iyi yanlarına gelirsek öncelikle belirtmek isterim ki oyunda sesler çok iyi bir şekilde kullanılmış. Gerek çevre sesleri gerek ise oyundaki karakterlerin sesleri bile oyuna çok uyumlu olmuş. Karakterlerin sesleri bile sizleri geriyor ve oyun dünyasına daha fazla hakim olabiliyorsunuz. Bir diğer hoşuma giden iyi özellik ise oyunda ışıklar ve gölgeler çok iyi kullanılmış. Oyun bizlere adeta korkmak için sadece objelere gerek olmadığın kanıtlamak istercesine sadece gölge ve ışık yanılsamaları ile de bizleri korkutabileceğini göstermiş. Bir diğer özellik ise oyun hikayesi boyunca tek bir yere bağlı kalmamamız. Yani belli anlarda hikaye sadece tek bir yol ile devam etmiyorsunuz. Verdiğiniz kararlar oyun sürecini değiştirebiliyor ve bu özellik oyunu çeşitlendirmek için güzel bir ayrıntı olmuş. Eğer böyle oyunlarda iyi bir arayıcı ve toplayıcı iseniz oyunun haritasında bulunan gizli objeleri toplayarak çok zengin ve düşünülmüş bir hikayeye ulaşabilirsiniz. Ancak bazı parçaları bulamazsanız hikayede eksiklerle karşılaşabilirsiniz.

Oyunun eleştirilmesine sebep olan yanlarına gelirsek oyun da neredeyse hep yürüyoruz. Bir yürüme similasyonu gibi devam eden boyunca bu tarzı sevmeyen oyuncular için olumsuz bir özellik. Hikaye süresince bazı zamanlar bulmacalar ile karşılaşıyorsunuz. Sıkıntı ise bulmacaların gerçekten basit olması. İnsanı geren ve korkutan bir oyunda böyle bir basitlik oyunun havasını bazı yerlerde bozmasını sağlıyor. Oyun hakkındaki düşüncelerimizi şöyle bir özetler isek Layer of Fear 2 bizlerin karşısına güzel bir oyun çıkarmış. Oyunun elbette eksiklikleri ve hataları da bulunmakta. Ancak fiyatı göz önünde bulundurursak gayet güzel bir korku oyunu olmuş.