NBA 2K22 İncelemesi

Bugün sizlerle neredeyse tüm basketbol severlerin bildiği ve yakından takip ettiği NBA 2K serisinin yeni oyunu olan NBA 2K22’yi inceleyeceğiz. Visual Concepts tarafından geliştirilen ve 2K tarafından yayınlanan oyun 10 Eylül 2021 tarihinde oyun dünyasında yerini buldu. Yıllardır basketbol meraklılarının severek oynadığı ve gelecek oyunlarını sabırsızlıkla beklediği NBA 2K serisi, adından da anlaşılacağı üzere basketbol üzerine yapılmış bir spor simülasyon oyunu. Geçtiğimiz sene Visual Concepts bizlere 2K21 ile oyunun yüksek seviye grafik kalitesiyle oyunun nasıl görüneceğini bizlere göstermişti. Bu sene çıkan oyununda geçen seneye kıyasla görüntü kalitesi bakımından çok büyük bir fark bulunmamakta. Görüntü ve kaplamalar cilalanmış ve biraz değiştirilmiş. Ama oyunun tek yeniliği az cilalanmış grafikler değil. Öncelikle oyunun hiçbir moduna değinmeden sadece oyun içi simülasyona gelen yenilikten bahsedelim. Serinin bu sene çıkan oyunu geçen senelerde çıkan diğer oyunlarına kıyasla daha da zorlaşmış. Önceden alan savunması ile topu bloklamak çok rahatken serinin bu oyununda artık savunmalar çok daha dikkatli ve zorlu olmuş. Üstüne oyunda ismini çok duymadığımız oyuncuların bile oyuna artık çok daha etkili bir şekilde etki ediyor.

Oyuna ilk girdiğinizde aynı gibi duran ama baktıkça detayları fark edeceğiniz MyStaff bölümü bulunmakta. Ayrıca oyunda yeni antrenman detayları da eklenmiş bulunmakta. Serinin diğer oyunlarına kıyasla önceki kullanabileceğiniz staff sayısına nazaran 2K22’de artık daha fazla staff sayısı karşımıza çıkmakta. Örneğin fizyoterapist ve uyku doktoru gibi. Artık oyunun sağ alt köşesinde yorgunluk ve kondisyon barı bulunmakta. Bu sayede takımınız da olabilecek herhangi bir olumsuzluğu fark edebilir ve olabilecek bu duruma göre reaksiyon verebilirsiniz.

İncelememize MyTeam modundan bahsederek devam edelim. Bu moda eklenen yenilikle gerçekten hoş ve kullanılabilir olmuş. Biz oyuncuları yormadan küçük bazı hedefler vererek bizleri oyuna bağlamayı başarmışlar. İster sadece günlük hedeflerinizi yapmayı amaçlayabilir ya da günlük ve haftalık görevleri yapıp aynı zamanda sezona hazırlanabilirsiniz. MyCareer moduna gelen yenilikler ise gayet cezbedici olmuş. Öncelikle The City’de yapabileceğiniz çok fazla şey eklenmiş. Üstüne serinin önceki oyunlarında olduğu gibi belli bir hikâyeyi baz alarak şehirde düz ilerlemektense artık şehirde daha özgürce dolaşabilirsiniz. Bir sözleşme imzalayacak olursanız menajerinizle buluşmaya kendi ayağınızla gidiyorsunuz ya da muhabirlere röportaj vereceksiniz o bölgeye gitmeye çalışıyorsunuz. MyCareer modunda değişen bir diğer özellik ise oluşturacağımız karakterin hikayesinde bulunuyor. Karakterimizin hikayesi alıştığımız aksine Youtuberlık ve basketbol üzerine kurulu. Oyun hakkında son sözlerimizi söylemek gerekirse eğer basketbol oyunlarını seviyorsanız yahut bu seriyi seven bir takipçisi iseniz NBA 2K22’ye bir göz atmanızı tavsiye ederiz.