Age of Empires IV Türkçe inceleme

Uzun zamandır sessizliğini koruyan efsaneleşmiş oyun serisi Age of Empires’ın yeni oyunu Age of Empires IV, 28 Ekim tarihinde çıkış yaptı.

Bildiğiniz gibi Age of Empires I, Age of Empires II ve Age of Empires III’ün Definitive Edition sürümleri geçtiğimiz bir iki yıl içinde piyasaya sürülmüştü. Şimdi ise yeni bir oyun olarak karşımıza çıktı. Relic Entertainment ve World’s Edge tarafından geliştirilen ve Xbox Game Studios tarafından yayınlanan oyun Türkçe Arayüz ve Türkçe Altyazı ile birlikte geliyor.

Oyunun başında bir eğitim ile karşılıyorsunuz. Bu eğitim kısaca oyunun temel mekaniklerini, oynanışını anlatıyor. Oyunun birden fazla modu bulunuyor. Bu modların arasında belkide en ilginci “Senaryo” modu. Bu mod da oyun tarihsel bir şekilde ilerliyor. Bu modun dışında “Çarpışma” ve “Savaş Sanatı” modları da mevcut. Bu modlar da kendi aralarında farklı bölümlere ayrılıyor. Bu anlattığımız kısımların hepsi sadece oyunun “Tek Oyunculu” bölümündeki kısımlar.

Tabi ki “Çok Oyunculu” modu da unutmamız lazım. Burada “Hızlı Karşılaşma” ekranı bizi karşılıyor. Bu bölümden isterseniz oyunculara karşı, isterseniz de yapay zekaya karşı eşli olarak oyun arayabiliyorsunuz. Şunu da eklememiz faydalı olabilir. “Sıralı” bölüm şu an da aktif değil. Bu bölümünde yakın bir zamanda gelmesi planlanıyor. Age of Empires IV’de İngiliz, Çinli, Fransız, Kutsal Roma İmparatorluğu, Moğollar, Rus, Delhi Sultanlığı ve Abbasi Hanedanı olmak üzere şu an da 8 farklı medeniyet ile oynayabiliyorsunuz.

Bu medeniyetler de tahmin edebileceğiniz gibi farklılıklara sahip. Bu farklılıklara örnek vermemiz gerekir ise mesela ingilizler değirmenlerin yakınındaki tarlalardan %15 daha hızlı toplama yaparken, Abbasi Hanedanlığı böğürtlen çalılarından %25 daha hızlı yemek toplayabiliyor. Bunlar gibi birçok farklılıklar bulunuyor. Kişisel olarak düşüncem Age of Empires IV gerek grafiksel, gerek ise menü yapısı gibi konularda daha iyi bir seviyeye gelmiş.

Eleştireceğim nokta ise oyun yüksek fps alsanız bile ekranı kaydırırken sanki kasıyor. Öğrendiğim kadarı ile bu sadece benim başıma gelmemiş. Ancak güncellemeler ile düzeltileceğini düşünüyorum. Genel olarak baktığımızda uzun zamandır strateji oyunlarının olmadığı günümüz piyasasına, sanki yeni bir oyun türü gibi geri dönüş yaptı Age of Empires IV.