Game Voice Control [Offline speech recognition]

Şimdi ise güzel bir Asset ile karşınızdayım. Bu paketimiz Speech Recognition yada Türkçe ismi ile Konuşma Tanıma yapmanızı sağlamayı amaçlıyor.

Bilmeyenler için kısaca açıklamamız gerekir ise bu paket ile sesli konuşmayı yazıya çevirebiliyorsunuz. Belli anahtar kelimeler belirleyip bu anahtar kelimeleri söylediğinizde algılanmasını sağlayabilirsiniz. İsterseniz de bu algılama olduktan sonra biraz kodlama sayesinde bir başka işlemin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Mesela bununla ilgili örnek projenin içinde de mevcut. Bu örnek sahnede ekrandaki küpü, bazı komutlar söyleyerek yukarı, aşağı, sağ veya sola döndürebiliyorsunuz.

Örnek olarak “rotate up” dediğinizi algıladığında küp yukarı doğru dönmeye başlıyor. “stop rotation” kelimelerini algıladığında ise durduruyor. Paket 9 farklı dil desteğine sahip. Bunlar İngilizce, Rusça, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Hintçe, Portekizce ve Hollandaca. Yani maalesef Türkçe desteklenmiyor. Ancak belkide yeterince istek veya destek olursa geliştirici bu dili de ekler. Paketin en güzel yanı bence offline olarak çalışabiliyor olması.

Yani herhangi bir internet gereksinimi olmadan kullanabiliyorsunuz. Bu sayede çevrimdışı bir proje bile yapsanız bu paketi kullanabilirsiniz. Ayrıca internetsiz çalışma bence güvenlik anlamında da daha iyi olabilir. Paket ayrıca anahtar kelime aracılığıyla konuşma tanıma, ses etkinliği algılamasının seviye ayarı ve çoklu platform gibi özelliklere de sahip.

Asset Store’daki geliştirici sayfasında yazana göre proje şuanda Windows 10, Windows 7 Service Pack 1 ve Android (armeabi-v7a or arm64-v8a) platformlarına destek veriyor. Dökümanlarında belirtilene göre plan olarak Mandarin, Kazakça ve Yunanca dillerini ve platform olarak Linux, iOS ve Mac platformlarını da eklemek olduğunu belirtmiş. Projeyi kullandığım sürede bazen proje kendini kapattı.

Bu benim bilgisayarım ile ilgili bir problem mi sanmasamda emin değilim ve kişisel düşüncem algılama olayının biraz daha gelişmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak fiyatına ve sonuca baktığımızda bence fiyatını hak eden gayet uygun bir paket. Ayrıca şunu da eklemeliyim. Mail üzerinden bir kaç soru sormam gerekti. Tüm sorularıma 24 saat içinde cevap verdiler. Yani mail tarafında da gördüğüm kadarı ile aktifler. Genel olarak baktığımızda son zamanlarda incelediğim en güzel paketlerden biriydi diyebilirim 🙂

Pakete buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.